Karbantartás

A zöld terület terhelése következtében elindul egy kopási folyamat, amelyet nem szabad hibaként kezelni, mivel az a használat természetes velejárója. A fenntartás ennek az elhasználódási folyamatnak a megelőzésére és kompenzálására tartalmaz egy sor sajátos műveletet is.

A használat következtében fellépő elhasználódási tünetek:

• talaj tömörödése, és ezáltal a pázsit ritkulása.

• filcesedés, amely a pázsit szilárdságát gyengíti

• különböző gyomok megtelepedése és elszaporodása

• elégtelen, vagy teljesen elmaradó tápanyagbevitel miatti legyengülés okozta károk.

A karbantartás technológiáinak célja rendszeresen, lehetőleg preventív módon korrigálni a fenti természetes jelenségek okozta állapotromlást. A korrekciós műveletek specifikus, hatékony, gyors felszerelést igényelnek.

A fenntartás műveleteit két fő csoportra oszthatjuk 

Rendszeres fenntartás műveletei

A mindennapos fenntartás műveletei azokat a beavatkozásokat tartalmazzák, amelyeket gyakorlatilag folyamatosan követni kell a terület minőségének fenntartásához.

Fűnyírás

A fűnyírás időben messze a legjelentősebb fenntartási művelet. Az alkalmazott gép minőségének, a kivitelezés módjának, valamint a gyakoriságnak egyaránt meghatározó jelentősége van a minőségben.

Fontos, hogy a területet nem azzal a szemlélettel kell nyírni, hogy "nagy a fű, tehát vágni kell", hanem hogy állandóan az ideális magasságon tartsuk. Jelen esetben a területen heti egy nyírás szükséges.

A gyakori nyírás ráadásul a mechanikus gyomirtás legkézenfekvőbb és leghatékonyabb változata. A művelet következtében bokrosodik tovább a pázsit, nem engedve területet a gyomoknak. Azzal, hogy nem engedjük a rendszeres fűnyírással felmagozni az egynyári gyomokat, megakadályozza azok szaporodását is.

A fűnyírást magas minőségű gépekkel kell végezni, amelyek gyorsan dolgoznak, és tökéletesen gyűjtenek. A gyűjtés minősége meghatározó, mivel (elsősorban a nyári, szárazabb időszakokban) a fűben maradó nyesedék kiszikkad, és filcréteget képez, amely ideális közeg a gombáknak, és a pázsitbetegségek kórokozóinak.

A fűnyírást mindenképp a szegélyek körbenyírásával kell kezdeni, hogy utána az egyenes vonalban dolgozó fűnyírónak minden oldalon legyen megfelelő helye a fordulásra. Ahhoz, hogy a terület egységes, homogén terhelést kapjon, nem szabad csak hosszanti, vagy csak keresztirányú munkát végezni. Kerülendő a nagy gépek manőverezése, forgolódása a területen!!!

A vágómagasságot 3-5 cm között kell tartani. A megfelelő mély gyökérzet kialakulása érdekében, valamint forró, kánikulai időszakban célszerű 5 cm magasan tartani, egyéb időszakokban a 3-4 cm magasság ajánlott.

FONTOS! Tilos a fű teljes hosszának több, mint 1/3-át levágni a fűnyírás során! Amennyiben bármely okból kifolyólag (pl. fünyírógép meghibásodása, szerviz, stb) kimaradó művelet miatt túlságosan megnő a pázsit, ez a szabály ugyanúgy érvényes. Pl: 10 cm magas pázsitot csak 7 cm-re szabad levágni, és a következő néhány nyírás során lehet fokozatosan visszatérni az ideális magasságra.

Öntözőrendszer kezelése és karbantartása

Az öntözés célja a területen az, hogy annyi, de csakis annyi vízmennyiséget juttassunk ki a területre, amennyi elég a gyökérzóna ellátására, viszont már kevés ahhoz, hogy az ugyanabban a gyökérzónában levő tápanyagot lemossa az alsóbb rétegekbe, ahová a pázsit már nem képes legyökerezni. A hosszú távon túlöntözött felületek általában jobban kedveznek a gyomoknak is, mert azok jóval mélyebben is hozzájutnak a tápanyaghoz.

A terület öntözési módját körültekintően és precízen kell kezelni.

A legyökeresedés időszaka (kb. másfél hónap) után heti három alkalommal kell kijuttatni a mindenkor szükséges csapadékmennyiséget a jelen terület esetében egy-egy alkalommal 10-12 mm-t. Nem baj, sőt, előnyös, ha két öntözés között a talajfelszín kiszikkad, mert így a gyökérzet lefelé fejlődve keresi meg a nedvességet, és erős, mély hálót alakít ki.

Fontos, hogy esőzés esetén mindig ellenőrizni kell az esőmérőt, és az öntözésnek csak az esetleg hiányzó mennyiséget kell pótolni. Az öntözést a hajnali órákban kell elindítani.

Időszakos (specifikus) műveletek

Tápanyagbevitel

A tápanyagbevitel szükségessége életbevágó. Kiegyensúlyozottnak és gyakorinak kell lennie, hogy megfelelő gazdag réteg képződjön a felszín közelében, amelyet az eső és az öntözés rendszeresen mos.

A műveletet granulátum kijuttatására alkalmas műtrágyaszóróval vagy kézzel kell elvégezni.

Jó minőségű tápanyagokat kell használni, tradicionális formában (azonnali hatás) vagy tartós hatású anyagokkal (a nitrogéntartalom lassan oldódik ki).

Tradicionális műtrágyák esetében a műveletet évente 4-szer kell megismételni, a dózist a kiválasztott termék függvényében kell meghatározni.

Nagyon fontos a téli periódus előtti tápanyagbevitel, csökkentett nitrogéntartalommal, amely megerősíti a pázsitot a hideg periódus előtt, és sokkal kevesebbet szenved télen.

Az alkalmas műtrágya összetétele, típusa a felhasználási periódus függvényében változik.

A műtrágyázás legjelentősebb periódusai: március, május eleje, szeptember közepe, november vége.

Harc a gyomok ellen

Gyomok jelenléte esztétikai, és minőség romlást eredményez. Ezzel együtt megjelenésük hosszú távon elkerülhetetlen.

Akkor is ki kell irtani, ha még csak kis mennyiségben jelent meg, hogy felszaporodásukat megakadályozzuk.

A szelektív gyomirtást szóró haranggal ellátott permetezőgéppel végezzük.

Nagy gonddal kell kiválasztani az alkalmazásra kerülő gyomírószert, az eltávolítandó gyomok típusának függvényében. Néhány gyomfajta makacsul ellenálló, ezért szükséges az odafigyelés, hogy szükség szerint bármikor be lehessen avatkozni.

Permetezéssel ezen felül a talajt vagy a pázsitot másfajta kezelésben is lehet részesíteni, (gombaölő, rovarirtó, biológiai aktivátor, vas, stb.) Megjegyzendő, hogy a folyékony tápanyagbevitel egyre gyakrabban használatos, mivel a hatása azonnali, és homogén abban jut ki mint a granulátum.

Talajlazítás

Lehetővé teszi a talaj összes kedvező agronómiai tulajdonságának, és így a pázsit egészségének megőrzését, valamint megtartja a szép felületet . A talaj lazítását speciális, acél tüskékkel felszerelt készülékkel végzik, ahol a tüskék 10 - 30 cm mélyen hatolnak a talajba, kissé megemelve a felszínt.

Tavasszal és ősszel a művelet javítja a pázsit gyökérszintjének mélységét. Tél folyamán segít a talaj drénezésében.

Fontos megjegyezni, hogy manapság általános hiba, a gyepszőnyeg telepítésénél, a vakondhálót közvetlenül a gyepszőnyeg alá helyezik, így a talajlazítást csak a vakondháló megsértésével lehetne elvégezni!

Gyepszellőztetés, regenerálás, filctelenítés

Ezt a műveletet elsősorban tavasszal és ősszel, magas fordulatszámon működő, függőleges késekkel felszerelt gépekkel végzik. A kések belevágnak a talajba, néhány mm-től 3-4 cm-ig állítható mélységben.

Egy mély gyepszellőztetés nagyon jótékony hatással van a pázsit regenerálódására, azonban a talaj számára durva beavatkozás, amely 2-3 hetes pihenést igényel a művelet után.

Ha robotfűnyíró van telepítve a kertbe, akkor a szellőztetés elengedhetetlen, valamint 3-4 év után akár évi 3-4-szer meg kell ismételni, mivel a gép nem gyűjti a levágott fű nyesedékét, hanem azt a gyepfelületbe szórja le.

Felülvetés

A művelet a meglévő pázsitra történő vetésből áll.

Téves az a nézet, hogy a felülvetés kizárólag éves egyszeri felújító munkálat, amelyet általában két szezon között végeznek. Minden nagy területen általános karbantartási műveletként tartják számon, amely folyamatosan kompenzálja a pázsit ritkulását, még mielőtt az láthatóvá válna.

A felülvetést egyre gyakrabban megelőző műveletként alkalmazzák, hogy a használat folyamán elveszett füvet folyamatosan pótolhassák.

Ahhoz, hogy tavasszal a megfelelő, látványosan induló gyeppel rendelkezzen a terület, későbbiekben az őszi szezon folyamán célszerű felülvetést és őszi-téli kondicionáló műtrágyázást alkalmazni.

A fenti beavatkozások alkalmazásához bármely kiegészítő információval, tanáccsal kapcsolatban készséggel állunk rendelkezésükre.

A pontos követés érdekében alkalmazunk egy fenntartási naplót, amely tartalmazza az alkalmazott műveleteket, valamint a felhasznált anyagokat.

Metszés

A megálmodott kert kiteljesedését, a növények formára metszésével kapjuk meg. A megtervezett sövényeket és formákat évek alatt gondos ápolással lehet elérni. Fontos a megfelelő minőségű szerszám használata, mert gyorsítja a folyamatot, és nem utolsó sorban sokkal szebb látványt kapunk.

Mind géppel, mind kézzel történő metszés alkalmazása szükséges egy kertben. Rengeteg cserjét kézi metszéssel kell kordában tartani, nem lehet mindent gépi metszéssel kezelni. Ha túl sok sövény választunk a kertünkbe akkor az egyhangúság fog uralkodni, ezért szükségesek a szabadon álló növények használata.